![Delegation from Điện Biên Province Pays Respects to General Secretary Nguyễn Phú Trọng](https://mediaen.baodienbienphu.com.vn/thumb/450-300/public/admin_en/2024-07-26-oi/db2anh-them38983998.jpg)
Delegation from Điện Biên Province Pays Respects to General Secretary Nguyễn Phú Trọng
ĐBP – On the morning of July 26, a delegation from Điện Biên Province, led by Trần Quốc Cường, Member of the Party Central Committee and Secretary of the Provincial Party Committee, paid respects to General Secretary Nguyễn Phú Trọng at the National Funeral Hall, No. 5 Trần Thánh Tông, Hà Nội. The delegation included members of the Provincial Party Standing Committee, former provincial leaders, and representatives from various provincial departments and agencies.